  • VJ1206Y103KXEAB
VJ1206Y103KXEAB
advertisement
Manufacturer No:
VJ1206Y103KXEAB
Manufacturer:
Vishay / Vitramon
HK JDW NO:
877-VJ1206Y103KXEAB
Description:
10nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
VJ1206Y103KXEAB
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    16.187578mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10nF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TUBE
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Length
    3.2004mm
  • Width
    1.6002mm
  • Thickness
    1.7018mm