  • VJ1812A120FNLAR
VJ1812A120FNLAR
advertisement
Manufacturer No:
VJ1812A120FNLAR
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-VJ1812A120FNLAR
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
VJ1812A120FNLAR
Description:
VJ 12pF 630V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Non-Magnetic Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ1812A120FNLAR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VJ
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Non-Magnetic
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium (Ag/Pd)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    630V
  • HTS Code
  • Capacitance
    12pF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 11.25/13 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Height
    2.18mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.086 2.18mm