  • VJ2008A391KXUSTX2
VJ2008A391KXUSTX2
advertisement
Manufacturer No:
VJ2008A391KXUSTX2
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-VJ2008A391KXUSTX2
Package:
2008 (5020 Metric)
Datasheet:
VJ2008A391KXUSTX2
Description:
VJ 390pF 250VAC Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.200Lx0.080W 5.08mmx2.03mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2008 (5020 Metric)
Quantity:
In Stock : 8000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
VJ2008A391KXUSTX2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2008 (5020 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VJ
  • Size / Dimension
    0.200Lx0.080W 5.08mmx2.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    250VAC
  • Capacitance
    390pF
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Case Code (Metric)
    5020
  • Case Code (Imperial)
    2008
  • Dielectric
    C0G
  • Height Seated (Max)
    889μm
  • Length
    5.08mm
  • Width
    2.032mm
  • Thickness (Max)
    0.086 2.18mm
  • Thickness
    2.1844mm