  • VLCF4020T-220MR56
VLCF4020T-220MR56
advertisement
Manufacturer No:
VLCF4020T-220MR56
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-VLCF4020T-220MR56
Package:
Nonstandard
Datasheet:
VLCF4020T-220MR56
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz Ferrite 830mA 431mOhm DCR 1515 Blister T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VLCF4020T-220MR56
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    VLCF
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.157W 4.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    391mOhm
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    4.1mm
  • Current Rating
    560mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    4020
  • Inductance
    22μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    431mOhm Max
  • Max DC Current
    560mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    800mA
  • RMS Current (Irms)
    800mA
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm