  • VLCF4020T-2R2N1R7
VLCF4020T-2R2N1R7
advertisement
Manufacturer No:
VLCF4020T-2R2N1R7
HK JDW NO:
769-VLCF4020T-2R2N1R7
Package:
Nonstandard
Datasheet:
VLCF4020T-2R2N1R7
Description:
Quantity:
In Stock : 1241
Step5Bar-code shipping tag
VLCF4020T-2R2N1R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.157W 4.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
    Wirewound
  • Resistance
    54mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    Shielded
  • Depth
    4.1mm
  • Current Rating
    1.72A
  • Military Standard
    Not
  • Inductance
    2.2μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    59mOhm Max
  • Max DC Current
    1.72A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Tolerance
    30%
  • DC Current
    1.72A
  • RMS Current (Irms)
    1.72A
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm