  • VLF302510MT-1R0N
VLF302510MT-1R0N
advertisement
Manufacturer No:
VLF302510MT-1R0N
HK JDW NO:
769-VLF302510MT-1R0N
Package:
Nonstandard
Datasheet:
VLF302510MT-1R0N
Step5Bar-code shipping tag
VLF302510MT-1R0N
  • Lifecycle Status
    EOL ANNOUNCED (Last Updated: 1 month ago)
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VLF-MT
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.118Lx0.098W 3.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±30%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.7mm
  • Current Rating
    2A
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    40mOhm Max
  • Max DC Current
    2A
  • Inductor Application
    DC-DC CONVERTER
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    2.22A
  • Case/Size Code
    1210
  • Inductance Tolerance
    30%
  • RMS Current (Irms)
    2.13A
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm