  • VLMS30J1K2-GS18
VLMS30J1K2-GS18
advertisement
Manufacturer No:
VLMS30J1K2-GS18
HK JDW NO:
879-VLMS30J1K2-GS18
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
VLMS30J1K2-GS18
Description:
Standard LEDs - SMD Red Clear Non-Diff 4.5-11.2mcd@2mA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VLMS30J1K2-GS18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, J-Lead
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    VLM.3
  • Size / Dimension
    3.00mm Lx2.80mm W
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Red
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Power Rating
    40mW
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    VLM30
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.8V
  • Viewing Angle
    120°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    2mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    2.40mm Dia
  • Luminous Intensity
    8 mcd
  • Millicandela Rating
    8mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    635nm
  • Wavelength - Dominant
    630nm
  • Number of LEDs
    1
  • Reverse Voltage-Max
    6V
  • Height
    1.85mm