  • VLMS322T2V1-GS08
VLMS322T2V1-GS08
advertisement
Manufacturer No:
VLMS322T2V1-GS08
HK JDW NO:
879-VLMS322T2V1-GS08
Package:
4-PLCC
Datasheet:
VLMS322T2V1-GS08
Description:
Standard LEDs - SMD Red Clear Non-Diff 355-900mcd @ 50mA
Step5Bar-code shipping tag
VLMS322T2V1-GS08
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Package / Case
    4-PLCC
  • Number of Pins
    4
  • Published
    2012
  • Series
    VLMS322
  • Size / Dimension
    3.20mm Lx2.80mm W
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
    Visible LEDs
  • Power Rating
    225mW
  • Packing Method
    TAPE AND REEL 7"
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.2mm
  • Base Part Number
    VLM322
  • Number of Elements
    Standard
  • Power Dissipation
    225mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    50mA
  • Lens Size
    2.40mm Dia
  • Luminous Intensity
    450 mcd
  • Millicandela Rating
    450mcd
  • Reverse Voltage
    5V
  • Wavelength
    630 nm
  • Forward Voltage-Max
    2.6V
  • Height
    2.1mm