  • VLS252012CX-2R2M
VLS252012CX-2R2M
advertisement
Manufacturer No:
VLS252012CX-2R2M
HK JDW NO:
769-VLS252012CX-2R2M
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
VLS252012CX-2R2M
Description:
Inductor Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 1MHz Ferrite 1.87A 96mOhm DCR 1008 T/R
Step5Bar-code shipping tag
VLS252012CX-2R2M
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    EOL ANNOUNCED (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2013
  • Series
    VLS-CX
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    1.87A
  • Inductance
    2.2μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    96mOhm Max
  • Max DC Current
    2.21A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    1.76A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    2.21A
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm