  • VM5JB39R0
VM5JB39R0
advertisement
Manufacturer No:
VM5JB39R0
HK JDW NO:
762-VM5JB39R0
Package:
Radial
Datasheet:
VM5JB39R0
Description:
Radial, Through Hole FIXED RESISTOR, 39Ohm, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VM5JB39R0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VM
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.512Lx0.374W 13.00mmx9.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    39Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Lead Length
    3.5mm
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Spacing
    5mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • Height
    26.0096mm
  • Height Seated (Max)
    1.024 26.00mm