  • VN31SPTR-E
VN31SPTR-E
advertisement
Manufacturer No:
VN31SPTR-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VN31SPTR-E
Package:
PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Datasheet:
VN31SPTR-E
Description:
N-Channel PMIC VN31 10 Pin 13V PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Purchasing and Inquiry
VN31SPTR-E Overview
Tape & Reel (TR) is how it's packaged.In the PowerSO-10 Exposed Bottom Pad package, it is included.Mounting type Surface Mount is selected for the LED driving board.General Purpose is the type of switch owned by it.To ensure reliable operation, the temperature should be set to -40°C~150°C TJ.There are 1 outputs available on this lighting driver.The LED driving board operates with a supply voltage of Not Required.A maximum output voltage of N-Channel volts can be obtained with this LED driver.There are Status Flag features available on the LED driving board.The VN31 family contains this object.It has a total of 10 terminations.For operation, 10 pins are used.Currently, there are 1 functions associated with the lighting driver.The maximum output current is reduced to 31A to meet the operation criteria.The supply voltage of 13V is conducive to high efficiency.As a result, it is mounted in the manner of Surface Mount.It has 30mOhm resistance.The LED driver is packaged in an econtainer with a capacity of Peripheral Drivers.In this case, Vsup (maximum supply voltage) is set to 26V.For normal operation, the supply voltage (Vsup) must be kept above 5.5V.
VN31SPTR-E Features
Supplied from 13V
Resistance of 30mOhm
VN31SPTR-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VN31SPTR-E Power Switches ICs applications.
  • Portable GPS Device
  • HDD, SSD
  • USB Power Distribution
  • Various applications equipped with buttons
  • Smartphone and PDA
  • Mobile Communication Devices
  • Hot Swaps
  • Handheld Devices
  • Gaming
  • Notebook PC
Step5Bar-code shipping tag
VN31SPTR-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    13V
  • Current Rating
    31A
  • Base Part Number
    VN31
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    31A
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    26V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    5.5V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    15mA
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Output Current per Channel
    11.5A
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    5.5V~26V
  • Driver Number of Bits
  • Fault Protection
    Open Load Detect, Over Temperature
  • Output Peak Current Limit-Nom
    2.5A
  • Rds On (Typ)
    30m Ω (Max)
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; THERMAL; UNDER VOLTAGE
  • Output Current Flow Direction
    SINK
  • Height Seated (Max)
    3.75mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    7.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    42 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Status Flag
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    30mOhm
  • Subcategory
    Peripheral Drivers
  • Max Power Dissipation
    54W