  • VN5E010AH-E
VN5E010AH-E
advertisement
Manufacturer No:
VN5E010AH-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VN5E010AH-E
Package:
TO-252-7, DPak (6 Leads + Tab)
Datasheet:
VN5E010AH-E
Description:
8/28V N-Channel 0.85mm PMIC VIPower? Series VN5E010 7 Pin 13V TO-252-7, DPak (6 Leads + Tab)
Purchasing and Inquiry
VN5E010AH-E Overview
As a result, it is packaged in the form of a Tube.In the TO-252-7, DPak (6 Leads + Tab) package, it is included.The lighting driver has the mounting type Surface Mount.General Purpose is the switch type it owns.Keeping the temperature at -40°C~150°C TJ ensures reliable operation.In this LED driver, there are no outputs available.The LED driving board operates at Not Required volts.A maximum output voltage of N-Channel volts can be achieved by this LED driver.The lighting driver has Auto Restart features.As you can see, it comes from the VN5E010 family.A total of 6 terminations can be found in it.The operation is performed through the 7 pins.Currently, there are 1 functions associated with the lighting driver.To comply with the operation criteria, the maximum output current is reduced to 60A.Using a voltage of 13V allows for high efficiency.Surface Mount is mounted in the way.It is equipped with a total of 6 pins.This electrical component can be found in the VIPower? series.A self-contained LED driver with a capacity of Peripheral Drivers is contained in an econtainer.The lighting driver is configured to have a maximum supply voltage of 28V (Vsup).In order to operate normally, the supply voltage (Vsup) must remain above 4.5V.A 8/28V power supply is used by the part.
VN5E010AH-E Features
Supplied from 13V
VN5E010AH-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VN5E010AH-E Power Switches ICs applications.
  • Hot-Swap Systems
  • USB Ports/Hubs
  • Solid-State Drives
  • Wireless Modem Data Cards
  • USB Power Distribution
  • Hot Swaps
  • USB Power Distribution
  • Various applications equipped with buttons
  • PC Cards
  • Set-top-box
Step5Bar-code shipping tag
VN5E010AH-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-252-7, DPak (6 Leads + Tab)
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    VIPower™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Subcategory
    Peripheral Drivers
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    13V
  • Terminal Pitch
    0.85mm
  • Base Part Number
    VN5E010
  • Pin Count
    6
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G6
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    60A
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    28V
  • Power Supplies
    8/28V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    1.5mA
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    4.5V~28V
  • Driver Number of Bits
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
  • Output Peak Current Limit-Nom
    85A
  • Rds On (Typ)
    10m Ω
  • High Side Driver
    YES
  • Height Seated (Max)
    2.4mm
  • Length
    6.3mm