  • VNB14N04-E
VNB14N04-E
advertisement
Manufacturer No:
VNB14N04-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VNB14N04-E
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VNB14N04-E
Description:
N-Channel PMIC OMNIFET?, VIPower? Series VNB14 3 Pin TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Purchasing and Inquiry
VNB14N04-E Overview
It is packaged in the manner of a Tube.There is a package for it in the TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB package.This lighting drivere has a mounting type of Surface Mount.There is a switch type of General Purpose.The LED driver has a total of 1 outputs.Operation is based on Not Required supply voltage.A maximum output voltage of N-Channel volts can be obtained with this LED driver.A lighting driver with Status Flag features is available.There is a VNB14 family of things that it belongs to.For operation, we use the 3 pins.The maximum output current drops to 14A in order to meet the operation criteria.As a result, it is mounted in the manner of Surface Mount.Currently, the LED driving board has a resistance of 70mOhm ohms.It is part of the OMNIFET?, VIPower? series.The output current is set to 10A in this case.In order to maximize efficiency, the supply voltage should be set at 18V.It has a maximum current requirement of 250μA.
VNB14N04-E Features
Resistance of 70mOhm
VNB14N04-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNB14N04-E Power Switches ICs applications.
  • USB Protection
  • Hot-Swap Systems
  • Portable/Handheld Devices
  • Low Voltage I/O System Power
  • PC Cards
  • Wearable Devices
  • Solid State Drivers
  • Notebook and Tablet Computers
  • Hot Swap
  • Hot Swap
Step5Bar-code shipping tag
VNB14N04-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    42V
  • Rds On (Typ)
    70m Ω (Max)
  • Drain to Source Resistance
    70mOhm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tube
  • Series
    OMNIFET™, VIPower™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Status Flag
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    70mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Power Dissipation
    50W
  • Base Part Number
    VNB14
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    14A
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    250μA
  • Output Configuration
    Low Side
  • Power Dissipation
    50W
  • Output Current
    10A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    250μA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Continuous Drain Current (ID)
    14A
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    35V Max