  • VNB28N04
VNB28N04
advertisement
Manufacturer No:
VNB28N04
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VNB28N04
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VNB28N04
Description:
N-Channel 2.54mm PMIC OMNIFET?, VIPower? Series VNB28 3 Pin TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Purchasing and Inquiry
VNB28N04 Overview
Tube is how it's packaged.It's included in the TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB package.Surface Mount is the mounting type of the LED driver.General Purpose is the switch type that it owns.The LED driver has 1 outputs.It uses a supply voltage of Not Required to operate.The maximum output voltage is N-Channel volts.Features of the lighting driver are Status Flag.The VNB28 family consists of this type.A total of 2 terminations can be found in it.The 3 pins are used to operate the LED driver.It has 1 functions.To comply with the operation criteria, the maximum output current is reduced to 19A.The LED driving board is mounted in the way of Surface Mount.As a result, it has a total of 4 pins.The LED driver has 35mOhm resistance.Electrical components such as this are included in the OMNIFET?, VIPower? series.This case results in a 19A output current.In order to achieve the best efficiency, the supply voltage should be set to 18V.There is a maximum current requirement of 250μA for its operation.
VNB28N04 Features
Resistance of 35mOhm
VNB28N04 Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNB28N04 Power Switches ICs applications.
  • Storage Drives
  • Notebook and Tablet Computers
  • USB Power Distribution
  • Hot-Swap Systems
  • Portable Devices
  • Low Voltage I/O System Power
  • USB Protection
  • Hot Swap
  • Hot Swap
  • Set-Top Boxes
Step5Bar-code shipping tag
VNB28N04
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VNB28N04.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    250μA
  • Output Configuration
    Low Side
  • Power Dissipation
    83W
  • Output Current
    19A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    250μA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Output Characteristics
    OPEN-DRAIN
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    42V
  • Continuous Drain Current (ID)
    28A
  • Output Polarity
    TRUE
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Input Characteristics
    SCHMITT TRIGGER
  • Voltage - Load
    31V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    42V
  • Turn On Time
    0.7 μs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    28A
  • Rds On (Typ)
    35m Ω (Max)
  • Drain to Source Resistance
    35mOhm
  • Built-in Protections
    OVER CURRENT; THERMAL; ZENER CLAMP
  • Height Seated (Max)
    4.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tube
  • Series
    OMNIFET™, VIPower™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Status Flag
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    35mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    83W
  • Technology
    MOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    VNB28
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    19A