  • VND7140AJ12TR-E
VND7140AJ12TR-E
advertisement
Manufacturer No:
VND7140AJ12TR-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VND7140AJ12TR-E
Package:
12-PowerLSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
VND7140AJ12TR-E
Description:
N-Channel PMIC VIPower? Series VND7140 12-PowerLSOP (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
VND7140AJ12TR-E Overview
As you can see, it's packaged in the way of a Tape & Reel (TR).In the 12-PowerLSOP (0.154, 3.90mm Width) package, it is included.This LED driving board is mounted using the mounting type Surface Mount.It owns the General Purpose switch type.It is recommended that the temperature be set to -40°C~150°C TJ for reliable performance.There is a default setting of 2 for output.The LED driving board operates with a supply voltage of Not Required.It produces a maximum output voltage of N-Channel volts at its maximum output.Currently, the LED driving board is equipped with Auto Restart features.It comes under the family of VND7140.The LED driver output is limited to 8AV.There is an electrical component included in the VIPower? series.
VND7140AJ12TR-E Features
VND7140AJ12TR-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VND7140AJ12TR-E Power Switches ICs applications.
  • Mobile Communication Devices
  • USB3.1 Power Delivery
  • Hot Swap
  • Smartphone and PDA
  • Portable Devices
  • Hot-Swap Systems
  • Storage Drives
  • Telecom and Network Systems
  • Various applications equipped with buttons
  • PC Card Hot Swap
Step5Bar-code shipping tag
VND7140AJ12TR-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VIPower™
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    VND7140
  • Number of Outputs
    2
  • Output Type
    N-Channel
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    8A
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    4V~28V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, UVLO
  • Rds On (Typ)
    140m Ω