  • VNP10N06-E
VNP10N06-E
advertisement
Manufacturer No:
VNP10N06-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VNP10N06-E
Package:
TO-220-3
Datasheet:
VNP10N06-E
Description:
N-Channel PMIC OMNIFET?, VIPower? Series VNP10N TO-220-3
Purchasing and Inquiry
VNP10N06-E Overview
The LED driver's packaged as a Tube.The TO-220-3 package includes it.The LED driver is mounted as Through Hole.There is a switch type of General Purpose.The LED driver has 1 outputs.There is a maximum output voltage of N-Channel volts on this LED driver.As you can see, it comes from the VNP10N family.Maximum output current falls to 10A when operation criteria are met.The lighting driver is mounted in the way of Through Hole.In this case, there is 150mOhm resistance in the LED driving board.A component of this type is included in the OMNIFET?, VIPower? series.In this case, the output current is set to 6A.
VNP10N06-E Features
Resistance of 150mOhm
VNP10N06-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNP10N06-E Power Switches ICs applications.
  • Telecom and Network Systems
  • USB Protection
  • Storage Drives
  • Low Voltage I/O System Power
  • Hot Swaps
  • Hot-Swap Systems
  • USB3.1 Power Delivery
  • Wireless Headsets
  • Portable Music Players
  • PC Cards
Step5Bar-code shipping tag
VNP10N06-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Packaging
    Tube
  • Series
    OMNIFET™, VIPower™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    150mOhm
  • Max Power Dissipation
    42W
  • Base Part Number
    VNP10N
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    10A
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    150μA
  • Output Configuration
    Low Side
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    42W
  • Output Current
    6A
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Continuous Drain Current (ID)
    10A
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    60V
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Rds On (Typ)
    150m Ω
  • Drain to Source Resistance
    150mOhm