  • VNP10N07FI
VNP10N07FI
advertisement
Manufacturer No:
VNP10N07FI
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VNP10N07FI
Package:
ISOWATT-220-3
Datasheet:
VNP10N07FI
Description:
N-Channel PMIC OMNIFET?, VIPower? Series VNP10N 3 Pin ISOWATT-220-3
Purchasing and Inquiry
VNP10N07FI Overview
It is packaged in the form of a Tube.It's included in the ISOWATT-220-3 package.It has been mounted as Through Hole on the LED driver.General Purpose is the switch type that it owns.By default, it is set to output 1.A voltage of Not Required is used to power it.The maximum output voltage is N-Channel volts.It comes under the family of VNP10N.As a result, there are 3 terminations.In order to operate, the 3 pins are used.There are 1 functions of the LED driver.In order to meet the operation criteria, the maximum output current drops to 7A.Through Hole is mounted in the way of this lighting driver.As a result, it has a total of 3 pins.The LED driver has 100mOhm resistance.It is included in the OMNIFET?, VIPower? series.This case results in a 7A output current.For maximum efficiency, the supply voltage should be set to 18V.It operates at a maximum current of 250μA.
VNP10N07FI Features
Resistance of 100mOhm
VNP10N07FI Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNP10N07FI Power Switches ICs applications.
  • USB Ports/Hubs
  • Portable Music Players
  • Gaming
  • Wireless/Networking Cards
  • Smartphone and PDA
  • Notebook PC
  • Low Voltage I/O System Power
  • Portable GPS Device
  • Hot Swaps
  • Portable/Handheld Devices
Step5Bar-code shipping tag
VNP10N07FI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    ISOWATT-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tube
  • Series
    OMNIFET™, VIPower™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
    70V
  • Max Power Dissipation
    31W
  • Technology
    MOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    10A
  • Base Part Number
    VNP10N
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    7A
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    250μA
  • Output Configuration
    Low Side
  • Power Dissipation
    31W
  • Output Current
    7A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    250μA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Output Characteristics
    OPEN-DRAIN
  • Continuous Drain Current (ID)
    10A
  • Output Polarity
    TRUE
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Input Characteristics
    SCHMITT TRIGGER
  • Voltage - Load
    55V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    70V
  • Turn On Time
    0.9 μs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    10A
  • Rds On (Typ)
    100m Ω (Max)
  • Drain to Source Resistance
    100mOhm