  • VNP20N07
VNP20N07
advertisement
Manufacturer No:
VNP20N07
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VNP20N07
Package:
TO-220-3
Datasheet:
VNP20N07
Description:
N-Channel PMIC OMNIFET?, VIPower? Series VNP20N 3 Pin TO-220-3
Purchasing and Inquiry
VNP20N07 Overview
It's?packaged?in?the way?of?a?Tube.It is included in the package TO-220-3.The LED driver is mounted as Through Hole.General Purpose is the switch type that it owns.The LED driver is equipped with 1 outputs.To operate, it needs a supply voltage of Not Required.The maximum output voltage of this LED driver is N-Channel volts.In terms of features, the LED driving board has Status Flag.The VNP20N family consists of this type.It has a total of 3 terminations.3 pins are used for operation.The LED driving board has a total of 1 functions.As a result, the maximum output current is reduced to 14A in order to meet the operation requirements.In this case, it is mounted in the way of Through Hole.The LED driver has a total of 3 pins.This electrical component can be found in the OMNIFET?, VIPower? series.As a result, the output current is set to 20A.
VNP20N07 Features
VNP20N07 Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNP20N07 Power Switches ICs applications.
  • Notebook PC
  • Hard Disk Drives
  • HDD, SSD
  • Portable GPS Device
  • Solid-State Drives
  • Mobile Communication Devices
  • Handheld Devices
  • Set-top-box
  • Various applications equipped with buttons
  • Smart Phones, Feature Phones
Step5Bar-code shipping tag
VNP20N07
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VNP20N07.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tube
  • Series
    OMNIFET™, VIPower™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Status Flag
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated DC
    70V
  • Max Power Dissipation
    83W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    20A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VNP20N
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    14A
  • Voltage
    70V
  • Interface
    On/Off
  • Current
    20A
  • Output Configuration
    Low Side
  • Power Dissipation
    83W
  • Output Current
    20A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    70V
  • Continuous Drain Current (ID)
    20A
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    55V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    70V
  • Output Peak Current Limit-Nom
    20A
  • Rds On (Typ)
    50m Ω (Max)
  • Drain to Source Resistance
    50mOhm
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Height
    15.75mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    4.6mm