  • VNQ660SP13TR
VNQ660SP13TR
advertisement
Manufacturer No:
VNQ660SP13TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VNQ660SP13TR
Package:
PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Datasheet:
VNQ660SP13TR
Description:
N-Channel 1.27mm PMIC VNQ660 10 Pin 13V PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Purchasing and Inquiry
VNQ660SP13TR Overview
A Tape & Reel (TR) is used to package it.It is included in the package PowerSO-10 Exposed Bottom Pad.Mounting type Surface Mount is selected for the LED driving board.The switch type is General Purpose.In order to guarantee reliable performance, the temperature should be set to -40°C~150°C TJ.The lighting driver is equipped with 4 outputs that can be used.A supply voltage of Not Required is required for it to operate.A maximum voltage of N-Channel volts is available from the output of this LED driver.Currently, the LED driving board is equipped with Status Flag features.It belongs to the family VNQ660.A total of 10 terminations can be found in it.The 10 pins are used to operate the LED driver.There are 1 functions of the LED driver.In order to meet the operation criteria, the maximum output current drops to 18A.The supply voltage of 13V is conducive to high efficiency.Surface Mount is mounted in the way.As a result, it has a total of 10 pins.50mOhm resistance is present in the lighting driver.This case results in a 6A output current.It is self-contained in an econtainer with a capacity of Peripheral Drivers.The supply voltage should be set at 36V for best efficiency.Voltage input is limited to 36V volts.As a minimum input voltage, it requires 5.5V volts.It requires a maximum current requirement of 40mA.
VNQ660SP13TR Features
Supplied from 13V
Resistance of 50mOhm
VNQ660SP13TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNQ660SP13TR Power Switches ICs applications.
  • Notebook and Tablet Computers
  • Solid State Drivers
  • Smartphone and PDA
  • Portable GPS
  • Hot Swap
  • Portable Video Game Players
  • Portable Music Players
  • HDD, SSD
  • Handheld Devices
  • PDAs
Step5Bar-code shipping tag
VNQ660SP13TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Resistance
    50mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Peripheral Drivers
  • Max Power Dissipation
    113.6W
  • Technology
    MOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    13V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    VNQ660
  • Pin Count
    10
  • Number of Outputs
    4
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    18A
  • Operating Supply Voltage
    36V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    6mA
  • Output Configuration
    High Side
  • Power Dissipation
    113.6W
  • Output Current
    6A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    40mA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Min Input Voltage
    5.5V
  • Max Input Voltage
    36V
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    6V~36V
  • Driver Number of Bits
    4
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
  • Turn On Time
    70 μs
  • Rds On (Typ)
    40m Ω
  • Drain to Source Resistance
    130mOhm
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE
  • Height Seated (Max)
    3.75mm
  • Width
    7.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ