  • VNQ7140AJTR
VNQ7140AJTR
advertisement
Manufacturer No:
VNQ7140AJTR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VNQ7140AJTR
Package:
16-PowerLFSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
VNQ7140AJTR
Description:
N-Channel 0.5mm PMIC VIPower? Series VNQ7140 16 Pin 13V 16-PowerLFSOP (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
VNQ7140AJTR Description
VNQ7140AJTR is a quad-channel high-side driver that is housed in a PowerSSO-16 package and is manufactured utilizing ST's proprietary VIPower? technology. The device is designed to provide protection and diagnostics while driving 12 V automotive grounded loads using a 3 V and 5 V CMOS-compatible interface.
VNQ7140AJTR Features
Undervoltage protection
Overvoltage protection
Limitation on load current
Fast thermal transients are self-limited.
With a separate fault reset pin, you can configure latch-off on overheating or power limitations.
VNQ7140AJTR Applications
? All types of resistive, inductive, and capacitive loads in automobiles
? Designed specifically for automotive signal lamps (R10W or LED Rear Combinations)
Step5Bar-code shipping tag
VNQ7140AJTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VIPower™
  • Feature
    Auto Restart, Status Flag
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    13V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VNQ7140
  • Number of Outputs
    4
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    8A
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    28V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    10mA
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    70 μs
  • Switch Type
    General Purpose
  • Nominal Input Voltage
    13V
  • Turn-Off Delay Time
    40 μs
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    4V~28V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, UVLO
  • Turn On Time
    120 µs
  • Rds On (Typ)
    140m Ω
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Turn Off Time
    100 µs
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE
  • Output Current Flow Direction
    SINK
  • Height
    1.7mm
  • Width
    3.9mm