  • VPL16-3100
VPL16-3100
advertisement
Manufacturer No:
VPL16-3100
HK JDW NO:
814-VPL16-3100
Package:
Datasheet:
VPL16-3100
Description:
Power Transformers Chassis, Lead, 50VA 16VDC@3.125A Series
Step5Bar-code shipping tag
VPL16-3100
  • Weight
    2.3lbs 1kg
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    57.15mm Lx101.6mm W
  • Pbfree Code
    yes
    Wire Leads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    50W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Approval Agency
    TUV, UL
  • Physical Dimension
    L101.6XB57.15XH65.07 (mm)
  • Max Output Current
    3.125A
  • Power - Max
    50.0VA
  • Output Voltage 1
    8V
  • Application
    POWER
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    16V
  • Output Voltage 2
    8V
  • Number of Secondary Winding
    2
  • VA Rating
    50 VA
  • Height Seated (Max)
    65.09mm
  • Length
    101.6mm
  • Width
    57.15mm