  • VPL20-250
VPL20-250
advertisement
Manufacturer No:
VPL20-250
HK JDW NO:
814-VPL20-250
Package:
Datasheet:
VPL20-250
Description:
Power Transformers Chassis, Lead, 5VA 20V@0.25A Series/Tap
Step5Bar-code shipping tag
VPL20-250
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VPL20-250.
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Weight
    0.4lb 181.44g
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    36.52mm Lx60.33mm W
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Current Rating
    500mA
    3500Vrms
  • Output Voltage
    10V
  • Max Output Current
    250mA
  • Current - Output (Max)
    250mA
  • Output Current
    500mA
  • Power - Max
    5.0VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    20V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Height
    36.49mm
  • Height Seated (Max)
    36.52mm
  • Length
    36.52mm
  • Width
    60.33mm