  • VPL24-400
VPL24-400
advertisement
Manufacturer No:
VPL24-400
HK JDW NO:
814-VPL24-400
Package:
Datasheet:
VPL24-400
Description:
Power Transformers Chassis, 10VA, 6Pin 24VDC@0.41A Series
Step5Bar-code shipping tag
VPL24-400
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VPL24-400.
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    0.7lb 317.51g
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    36.52mm Lx71.44mm W
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Current Rating
    820mA
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Approval Agency
    UL
  • Max Output Current
    410mA
  • Current - Output (Max)
    410mA
  • Element Configuration
    Dual
  • Power - Max
    10.0VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    24V
  • Secondary Winding(s)
  • Height
    44.45mm
  • Height Seated (Max)
    44.45mm
  • Length
    36.52mm
  • Width
    44.45mm