  • VPP12-800
VPP12-800
advertisement
Manufacturer No:
VPP12-800
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPP12-800
Package:
Datasheet:
VPP12-800
Description:
Power Transformer 4000Vrms Dual Prim. Dual Sec. 230V/115V Prim. 12.6V/6.3V Sec. Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPP12-800
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VPP12-800.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    0.53lb 240.4g
  • Published
    2007
  • Series
    PC Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    47.63mm Lx39.67mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Current Rating
    1.6A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Output Voltage
    12.6V
  • Max Output Current
    1.6A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 1.6A Series 800mA
  • Element Configuration
    Dual
  • Output Current
    1.6A
  • Power - Max
    10VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 6.3V Series 12.6V
  • Secondary Winding(s)
  • Height
    34.9mm
  • Height Seated (Max)
    34.93mm
  • Length
    47.63mm
  • Width
    39.67mm