  • VPP20-120
VPP20-120
advertisement
Manufacturer No:
VPP20-120
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPP20-120
Package:
Datasheet:
VPP20-120
Description:
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPP20-120
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VPP20-120.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    0.25lb 113.4g
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PC Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    41.28mm Lx33.32mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    2.5W
  • Max Power Dissipation
    2.5W
  • Current Rating
    240mA
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Output Voltage
    20V
  • Max Output Current
    120mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 240mA Series 120mA
  • Output Current
    240mA
  • Power - Max
    2.5VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 10V Series 20V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Height
    28.575mm
  • Height Seated (Max)
    28.58mm
  • Length
    41.28mm
  • Width
    33.3248mm