  • VPP28-090-B
VPP28-090-B
advertisement
Manufacturer No:
VPP28-090-B
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPP28-090-B
Package:
Datasheet:
VPP28-090-B
Description:
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPP28-090-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    0.25lb 113.4g
  • Published
    2014
  • Series
    PC Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    41.28mm Lx33.32mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • Type
    Laminated Core
  • Max Power Dissipation
    2.5W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Max Output Current
    90mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 180mA Series 90mA
  • Power - Max
    2.5VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 14V Series 28V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Height Seated (Max)
    28.58mm
  • Length
    41.28mm
  • Width
    33.32mm