  • VPS16-5000-B
VPS16-5000-B
advertisement
Manufacturer No:
VPS16-5000-B
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPS16-5000-B
Package:
Datasheet:
VPS16-5000-B
Description:
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPS16-5000-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    2.8lbs 1.3kg
  • Published
    2014
  • Series
    Chassis Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    63.50mm Lx58.67mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Type
    Laminated Core
  • Max Power Dissipation
    80W
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Max Output Current
    5A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 10A Series 5A
  • Power - Max
    80VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 8V Series 16V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Height Seated (Max)
    76.20mm
  • Length
    63.5mm
  • Width
    58.67mm