  • VPS24-3300
VPS24-3300
advertisement
Manufacturer No:
VPS24-3300
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPS24-3300
Package:
Datasheet:
VPS24-3300
Description:
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPS24-3300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    12
  • Weight
    2.8lbs 1.3kg
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    Chassis Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    63.50mm Lx58.67mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    80W
  • Max Power Dissipation
    80W
  • Current Rating
    6.6A
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    3.3A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 6.6A Series 3.3A
  • Element Configuration
    Dual
  • Power - Max
    80VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 12V Series 24V
  • Secondary Winding(s)
  • Height
    76.2mm
  • Height Seated (Max)
    76.20mm
  • Length
    63.5mm
  • Width
    58.67mm