  • VPT230-110
VPT230-110
advertisement
Manufacturer No:
VPT230-110
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPT230-110
Package:
Datasheet:
VPT230-110
Description:
TRIAD MAGNETICS VPT230-110 TRANSFORMER, TOROIDAL, 2 X 115V, 25VA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPT230-110
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Toroidal
  • Power Rating
    25W
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Output Voltage
    230V
  • Max Output Current
    110mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 220mA Series 110mA
  • Output Current
    110mA
  • Power - Max
    25VA
  • Outside Diameter
    71 mm
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 115V Series 230V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Secondary Current
    110mA
  • Height
    32mm
  • Height Seated (Max)
    34.0mm
  • Width
    32mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    0.882lb 400.07g
  • Published
    2014
  • Series
    Chassis Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    71.00mm Diax32.00mm W