  • VPT230-700
VPT230-700
advertisement
Manufacturer No:
VPT230-700
HK JDW NO:
814-VPT230-700
Package:
Datasheet:
VPT230-700
Description:
XFRMR TOROIDAL 160VA CHAS MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
VPT230-700
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Weight
    3.6lbs 1.6kg
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    103.00mm Diax48.00mm W
  • Part Status
    Active
  • Power Rating
    160W
  • Max Power Dissipation
    160W
  • Output Voltage
    230V
  • Max Output Current
    1.4A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 1.4A Series 700mA
  • Output Current
    700mA
  • Power - Max
    160VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 115V Series 230V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Secondary Current
    1.4A
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    52.0mm
  • Width
    48mm