  • VPT48-2080
VPT48-2080
advertisement
Manufacturer No:
VPT48-2080
HK JDW NO:
814-VPT48-2080
Package:
Datasheet:
VPT48-2080
Description:
TRIAD MAGNETICS VPT48-2080 TRANSFORMER, TOROIDAL, 2 X 24V, 100VA
Step5Bar-code shipping tag
VPT48-2080
  • Weight
    2.2lbs 997.9g
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    87.00mm Diax47.00mm W
  • Power Rating
    100W
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Output Voltage
    48V
  • Max Output Current
    2.08A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 4.16A Series 2.08A
  • Output Current
    2.08A
  • Power - Max
    100VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 24V Series 48V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Secondary Current
    4.16A
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    51.0mm
  • Width
    47mm