  • VS-100BGQ100
VS-100BGQ100
advertisement
Manufacturer No:
VS-100BGQ100
HK JDW NO:
884-VS-100BGQ100
Package:
PowerTab™, PowIRtab™
Datasheet:
VS-100BGQ100
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-100BGQ100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Radial, Screw, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    PowerTab™, PowIRtab™
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    PowIRtab™
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.04V @ 100A
  • Forward Current
    100A
  • Max Reverse Leakage Current
    300μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    6.3kA
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    100A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    100A
  • Natural Thermal Resistance
    0.2 °C/W