  • VS-100BGQ100HF4
VS-100BGQ100HF4
advertisement
Manufacturer No:
VS-100BGQ100HF4
HK JDW NO:
884-VS-100BGQ100HF4
Package:
PowerTab®
Datasheet:
VS-100BGQ100HF4
Step5Bar-code shipping tag
VS-100BGQ100HF4
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Screw, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    PowerTab®
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-X1
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2.4mA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    630mV @ 100A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    1.08V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    100A
  • Number of Phases
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    6.3kA
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    6300A