  • VS-10MQ040NTRPBF
VS-10MQ040NTRPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-10MQ040NTRPBF
HK JDW NO:
884-VS-10MQ040NTRPBF
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
VS-10MQ040NTRPBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-10MQ040NTRPBF
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    SMA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Base Part Number
    10MQ040
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    540mV @ 1A
  • Forward Current
    1.5A
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    120A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1A
  • Forward Voltage
    540mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    2.1A
  • Peak Reverse Current
    500μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Capacitance @ Vr, F
    38pF @ 10V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    120A
  • Reverse Voltage
    40V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    120A
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Natural Thermal Resistance
    80 °C/W
  • Height
    2.29mm
  • Length
    4.5974mm
  • Width
    2.8956mm