  • VS-111RKI120
VS-111RKI120
advertisement
Manufacturer No:
VS-111RKI120
HK JDW NO:
884-VS-111RKI120
Package:
TO-209AC, TO-94-4, Stud
Datasheet:
VS-111RKI120
Purchasing and Inquiry
VS-111RKI120 Overview
Rather than emphasizing the current's direction, the RMS current (Irms) describes its average strength.Its maximal repetitive reverse voltage (Vrrm) is 1.2kV, meaning it can withstand the maximum amount of voltage in reverse-bias mode.In electrical, electromagnetic, and electronic devices, the holding current (hypostatic) is the minimum current needed for an electronic or electrical device to remain on.
VS-111RKI120 Features
its RMS current (Irms) is 172A
its current can be 200mA
VS-111RKI120 Applications
  • Lighting control
  • Wind mill
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Motor starters
  • DC motor control and drives
  • Battery charges
  • Power converters
  • Welders
  • Heat and temperature control
  • Uninterruptable power supplies
Step5Bar-code shipping tag
VS-111RKI120
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    TO-209AC, TO-94-4, Stud
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • RMS Current (Irms)
    172A
  • Hold Current
    200mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.2kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    1750A 1830A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    120mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    110A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.57V
  • Current - Off State (Max)
    20mA