  • VS-12CWQ03FNTRLPBF
VS-12CWQ03FNTRLPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-12CWQ03FNTRLPBF
HK JDW NO:
884-VS-12CWQ03FNTRLPBF
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-12CWQ03FNTRLPBF
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
    GULL WING
  • Base Part Number
    12CWQ03
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3mA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    470mV @ 6A
  • Forward Current
    12A
  • Max Reverse Leakage Current
    3mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    320A
  • Application
    HIGH POWER
  • Forward Voltage
    550mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    30V
  • Average Rectified Current
    6A
  • Peak Reverse Current
    3mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    30V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    320A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Natural Thermal Resistance
    1.5 °C/W