  • VS-12CWQ10FNTRHM3
VS-12CWQ10FNTRHM3
advertisement
Manufacturer No:
VS-12CWQ10FNTRHM3
HK JDW NO:
884-VS-12CWQ10FNTRHM3
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
VS-12CWQ10FNTRHM3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-12CWQ10FNTRHM3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    950mV @ 12A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    6A