  • VS-15CTQ035-1PBF
VS-15CTQ035-1PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-15CTQ035-1PBF
HK JDW NO:
884-VS-15CTQ035-1PBF
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
VS-15CTQ035-1PBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-15CTQ035-1PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    800μA @ 35V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    700mV @ 15A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    810A
  • Output Current-Max
    7.5A
  • Application
    HIGH POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    35V
  • Average Rectified Current
    15A