  • VS-15ETH03PBF
VS-15ETH03PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-15ETH03PBF
HK JDW NO:
884-VS-15ETH03PBF
Package:
TO-220-2
Datasheet:
VS-15ETH03PBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-15ETH03PBF
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    FRED Pt®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Base Part Number
    15ETH03
  • Pin Count
    3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    40μA @ 300V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 15A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    15A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    140A
  • Application
    ULTRA FAST RECOVERY
  • Forward Voltage
    1.25V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    300V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    40 ns
  • Peak Reverse Current
    40μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    300V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    140A
  • Reverse Voltage
    300V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    140A
  • Recovery Time
    40 ns
  • Natural Thermal Resistance
    0.2 °C/W
  • Height
    15.24mm
  • Length
    10.4902mm
  • Width
    4.6482mm