  • VS-15TQ060SPBF
VS-15TQ060SPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-15TQ060SPBF
HK JDW NO:
884-VS-15TQ060SPBF
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-15TQ060SPBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-15TQ060SPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2017
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN (SN) - WITH NICKEL (NI) BARRIER
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    15TQ060
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    800μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    620mV @ 15A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    15A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    HIGH POWER
  • Breakdown Voltage
    60V
  • Forward Voltage
    820mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    800μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V
  • Capacitance @ Vr, F
    720pF @ 5V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1kA
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    1kA
  • Natural Thermal Resistance
    0.5 °C/W