  • VS-160MT80KPBF
VS-160MT80KPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-160MT80KPBF
HK JDW NO:
884-VS-160MT80KPBF
Package:
MT-K Module
Datasheet:
VS-160MT80KPBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-160MT80KPBF
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw, Surface Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    MT-K Module
  • Number of Pins
    6
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Current Rating
    160A
  • Number of Elements
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    Three Phase
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    200A
  • Max Reverse Leakage Current
    10mA
  • Max Surge Current
    1.5kA
  • Forward Voltage
    1.49V
  • Number of Phases
    3
  • Peak Reverse Current
    10mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    800V
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    1.5kA
  • Height
    30mm
  • Length
    94mm
  • Width
    35mm