  • VS-16CTQ060STRRPBF
VS-16CTQ060STRRPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-16CTQ060STRRPBF
HK JDW NO:
884-VS-16CTQ060STRRPBF
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Step5Bar-code shipping tag
VS-16CTQ060STRRPBF
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    NOT SPECIFIED
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    550μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    880mV @ 16A
  • Forward Current
    16A
  • Max Reverse Leakage Current
    550μA
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Max Surge Current
    850A
  • Application
    HIGH POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    8A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    550μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    850A