  • VS-16CTQ100G-1PBF
VS-16CTQ100G-1PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-16CTQ100G-1PBF
HK JDW NO:
884-VS-16CTQ100G-1PBF
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
VS-16CTQ100G-1PBF
Step5Bar-code shipping tag
VS-16CTQ100G-1PBF
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    280μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    880mV @ 16A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Output Current-Max
    8A
  • Application
    HIGH POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    8A
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    100V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    650A