  • VS-16TTS16STRL-M3
VS-16TTS16STRL-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-16TTS16STRL-M3
HK JDW NO:
884-VS-16TTS16STRL-M3
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-16TTS16STRL-M3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-16TTS16STRL-M3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    ANODE
  • RMS Current (Irms)
    16A
  • Hold Current
    150mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.6kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    200A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    60mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    16A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1600V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    10A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.4V
  • Current - Off State (Max)
    10mA
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    1600V