  • VS-20CTH03PBF
VS-20CTH03PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-20CTH03PBF
HK JDW NO:
884-VS-20CTH03PBF
Package:
TO-220-3
Datasheet:
VS-20CTH03PBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-20CTH03PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    FRED Pt®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    20CTH03
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 300V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25V @ 10A
  • Forward Current
    20A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    120A
  • Application
    HYPER FAST RECOVERY
  • Forward Voltage
    1.25V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    300V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    35 ns
  • Peak Reverse Current
    20μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    300V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    120A
  • Reverse Voltage
    300V
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    120A
  • Recovery Time
    35 ns
  • Height
    9.02mm
  • Length
    10.66mm
  • Width
    4.82mm