  • VS-20CTQ040HN3
VS-20CTQ040HN3
advertisement
Manufacturer No:
VS-20CTQ040HN3
HK JDW NO:
884-VS-20CTQ040HN3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
VS-20CTQ040HN3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-20CTQ040HN3
    Select All
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    20A
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1.06kA
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2mA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    760mV @ 20A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Forward Voltage
    760mV