  • VS-25CTQ035STRL-M3
VS-25CTQ035STRL-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-25CTQ035STRL-M3
HK JDW NO:
884-VS-25CTQ035STRL-M3
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Step5Bar-code shipping tag
VS-25CTQ035STRL-M3
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2017
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.75mA @ 35V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    560mV @ 15A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Max Reverse Voltage (DC)
    35V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    250A