  • VS-25CTQ045SPBF
VS-25CTQ045SPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-25CTQ045SPBF
HK JDW NO:
884-VS-25CTQ045SPBF
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-25CTQ045SPBF
Step5Bar-code shipping tag
VS-25CTQ045SPBF
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    25CTQ045
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.75mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    560mV @ 15A
  • Forward Current
    30A
  • Max Reverse Leakage Current
    1.75mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    990A
  • Application
    HIGH POWER
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A
  • Forward Voltage
    710mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1.75mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    45V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    990A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    990A
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.67mm
  • Width
    9.65mm