  • VS-301CNQ040PBF
VS-301CNQ040PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-301CNQ040PBF
HK JDW NO:
884-VS-301CNQ040PBF
Package:
TO-244AB
Datasheet:
VS-301CNQ040PBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-301CNQ040PBF
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw, Surface Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    TO-244AB
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, UL APPROVED
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10mA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 300A
  • Forward Current
    300A
  • Max Reverse Leakage Current
    10mA
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Max Surge Current
    16kA
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    150A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    10mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    16kA
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
  • Height
    17.5mm
  • Length
    93mm
  • Width
    21mm