  • VS-30CPQ035PBF
VS-30CPQ035PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-30CPQ035PBF
HK JDW NO:
884-VS-30CPQ035PBF
Package:
TO-247-3
Datasheet:
VS-30CPQ035PBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-30CPQ035PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.75mA @ 35V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    540mV @ 15A
  • Forward Current
    30A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    680mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    35V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1.75mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    35V
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AC
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1.02kA
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    1.02kA
  • Natural Thermal Resistance
    0.24 °C/W